راهنمای خرید, مقاله

راهنمای خرید کنسول بازی

راهنمای خرید کنسول بازی برای نسل هشتم

انتخاب یک کنسول مناسب برای بازی می تواند گیج کننده باشد. مشورت با دوستان و مقالات راهنما نیز گاهی حتی شما را گیج تر هم می کنند! از طرفی با یک یا دو جمله هم نمی توان به درک درستی از هر پلتفرم رسید. به طور مثال ممکن است بدانید که “ایکس باکس وان ایکس” (Xbox One X) قوی ترین کنسولِ حال حاضر دنیا از لحاظ قدرت سخت افزاری است، یا “پلی استیشن فور” (PlayStation 4) متنوع ترین بازی ها را دارد. اما این ها تنها بخش کوچکی از آگاهیِ مورد نیاز برای یک گیمر است. چیزی به نام کنسول خوب یا انتخاب درست به طور مطلق وجود ندارد و انتخاب نهایی شما به خودتان برمی گردد.

 

 

ابتدا باید بتوانید به پاسخ درستی برای این قبیل سوالات برسید:
• کنسول را برای چه کسی می خرید؟
• بودجه شما چقدر است؟
• آیا قبلا کنسول داشته اید؟
• آیا به بخش آنلاین و مالتی پلیر (چند نفره) بازی ها علاقه دارید؟
• دوستانِ شما بیشتر از کدام کنسول استفاده می کنند؟
• بیشتر به چه نوع بازی هایی علاقه دارید؟
• آیا تلویزیون ۴K دارید؟
• آیا برای هزینه های مضاعف و ثانوی بعد از خرید کنسول نیز بودجه کافی دارید؟
طی این مقاله تلاش خواهیم کرد که به تمام این سوالات بپردازیم و ببینیم میان پلتفرم های نسل هشتم یعنی پلی استیشن فور، ایکس باکس وان و نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch) کدام برای شما مناسب تر است.
کنسول را برای چه کسی می خرید؟
تحقیقات نشان داده که متوسط سن گیمرهای ایالات متحده آمریکا ۳۷ سال است. اما بدون شک کنسول های بازی میان کودکان، نوجوانان و جوانان محبوبیت بسیار زیادی دارد. همه کنسول ها برای تمام رده های سنی قابل استفاده هستند، اما می توان هر پلتفرم را به رده های سنی بخصوصی نیز نسبت داد. برخی پلتفرم های بازی برای دسته خاصی از مردم از لحاظ سن و موقعیتی که دارند مناسب تر هستند.

 

پلی استیشن فور برای چه کسانی مناسب تر است؟

نوجوانان، بزرگ سالان، گیمرهای حرفه ای و جدی، گیمرهای اهل بازی های آنلاین
پلی استیشن فور یک کنسول ایده آل برای نوجوانان، جوانان و بزرگ سالان و هر نوع گیمر جدی بوده و طیف وسیعی از بازی های تک نفره و داستان محور مانند سری خدای جنگ (God of War)، و بازی هورایزن (Horizon Zero Dawn) و همچنین بازی های آنلاین محور مانند رینبو (Rain Bow) و دستینی (Destiny 2) را در بر می گیرد. استفاده از شبکه اختصاصی سونیی (موسوم به PSN) ساده بوده و فروشگاه آن نیز بازی های بسیار متعدد و متنوعی برای خرید در اختیار شما قرار می دهد. بازی های پُرشماری که هم شامل بازی های بلاک باستر (AAA) و هم بازی های مستقل (Indi) می شود. همچنین دموی بازی ها، فیلم ها و دیگر محتوای دیجیتالی مفید برای دانلود روی فروشگاه سونی در دسترس شما خواهد بود. سونی بیشتر گیمرهای جدی با سنی بالاتر از رده سنی زیر ۱۳ سال را هدف گرفته و جدای از بازی هایی مثل سری لِگو (Lego) یا نَک (Knack) اغلب بازی های این پلتفرم عموما جدی و دارای خشونت بالایی هستند.

ایکس باس وان برای چه کسانی مناسب تر است؟

نوجوانان، جوانان و طرفداران بازیِ ماینکرفت!
تجربه کار با ایکس باکس تا جد زیادی شبیه به پلی استیشن است و بازی های مشترک بسیاری نیز باهم دارند. اما حرکت اخیر کمپانی مایکروسافت در خرید عنوان ماینکرفت (Minecraft)، خرید این کنسول را برای طرفداران این بازیِ جذاب در اولویت قرار داده است. ایکس باکس وان اِس یک کنسول عالی و با ارزش برای نوجوانان و گیمرهای رده سنی متوسط است و ایکس باکس وان ایکس نیز دارای قدرتمندترین سخت افزار حال حاضر در میان کنسول های نسل هشتم بوده و برای کسانی که بتوانند هزینه بیشتری برای تجربه گیم بپردازند گزینه ی بسیار خوبی محسوب می شود.

آیا قبلا کنسول داشته اید؟
ممکن است که در نگاه اول، این سوال را کم اهمیت بدانید! اما باید با قابلیت “پشتیبانی از بازی های نسل گذشته” (backward compatibility) آشنا شوید. پلی استیشن فور تنها دیسک های نسل جدید را پشتیبانی می کند و نمی توان بازی های پلی استیشن تری (PS3) را داخل آن قرار داد و بازی کرد. این کار البته از طریق دیگری ممکن است: اجرا کردن بازی ها به صورت استریم آنلاین از طریق سرویس PS Now. اما برای استفاده از این سرویس باید هزینه ماهانه بپردازید. همچنین برای خرید و دانلود هر یک از بازی های ریمستر شده ی نسل گذشته نیز باید باز به طور جداگانه هزینه ای پرداخت نمایید.
ایکس باکس وان در این زمینه نسبت به پلی استیشن رویکرد مثبت تری دارد. ایکس باکس وان ایکس به راحتی می تواند بازی های ایکس باکس وان اس و ایکس باکس ۳۶۰ را اجرا کند. همچنین اگر شما قبلا یک بازی را برای ۳۶۰ از شبکه لایو (Live) خریداری کرده باشید، می توانید بدون نیاز به پرداخت دوباره، همان بازی را روی ایکس باکس وان خود اجرا کنید. شایان ذکر است که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ عنوان متنوع از نسل گذشته بر روی ایکس باکس وان قابل اجرا هستند.
در مورد نینتندو سوئیچ، هرچند این کنسول پادشاه کنسول های خانوادگی است، اما به اجرای بازی های قدیمی تر چندان لطفی نشان نداده است. شما نمی توانید بازی های دی اِس (DS)، تری دی اس (۳DS)، وی (Wii)، و وی یو (Wii U) را روی سوئیچ اجرا کنید. اما قرار است که برخی عناوین کلاسیک نینتندو را بتوان توسط سرویس کنسول مجازی (Virtual Console Service) اجرا کرد، که البته استفاده از این سرویس هزینه ماهانه نیز خواهد داشت.

دوستانِ شما بیشتر از کدام کنسول استفاده می کنند؟

این نکته می تواند واقعا مهم باشد. مثلا اگر دوستان شما بیشتر از کنسول پلی استیشن استفاده می کنند، و شما می خواهید با آن ها مرتبا بخش آنلاین فیفا را بازی کنید، طبیعا شما نیز باید یک پلی استیشن داشته باشید. همچنین این امکان را خواهید داشت که به راحتی بازی های خود را باهم تعویض کنید، یا برخی بازی ها را به صورت اشتراکی بخرید.

بیشتر به چه نوع بازی هایی علاقه دارید؟
این مسئله را می توان با تقسیم بازی ها به دو دسته ی بازی های تک نفره و داستان محور و بازی های آنلاین و چند نفره بررسی کرد. همچنین ممکن است شما به فرانچایزهای بخصوصی علاقه داشته باشید که جزو بازی های انحصاریِ یکی از این کنسول ها باشند. برای گیمرهای اهل بازی های آنلاین و چند نفره، پلی استیشن فور و ایکس باکس وان بهترین انتخاب ها هستند که هر دو در زمینه بازی های تک نفره نیز تنوع بالایی دارند. نینتندو سوئیچ نیز بازی های تک نفره و داستانی فوق العاده ای دارد که برخی از آن ها مثل سری ماریو و زلدا جزو بهترین و تحسین شده ترین بازی های تاریخ هستند.
نینتندو سوئیچ در زمینه بازی های آنلاین و مالتی پلیر چندان قوی نیست. همچنین استودیوهای ترِد پارتی (غیر انحصاری) را چندان پشتیبانی نمی کند، و مثلا عناوین مشهوری چون سری GTA، و Call of Duty روی این کنسول منتشر نمی شوند.
اما فارغ از عناوین ترد پارتی و مالتی پلیر، بازی های انحصاری همیشه یکی از فاکتورهای انتخاب کنسول بوده است. در این لحاظ، نینتندو سوئیچ و پلی استیشن فور عملکرد بسیار قدرتمندی داشته اند و بازی های انحصاری درخشان و متنوعی ارائه کرده اند. اما در این میان ایکس باکس وان را هم نباید دست کم گرفت! در نهایت تصمیم در این زمینه با خودتان است. چرا که “سلیقه” شما در این میان مهم ترین عامل تعیین کننده خواهد بود.

آیا تلویزیون ۴K دارید؟
اگر به دنبال یک کنسول با حداکثر قدرت گرافیکی در نسل هشتم هستید، انتخاب های شما میان یکی از گزینه های پلی استیشن فور پرو و ایکس باکس وان ایکس خواهد بود. پرو (Pro)، نسخه ارتقا یافته و قویِ تر فور بوده و تمام بازی ها میان این دو کنسول مشترکا اجرا می شود، بدین معنا که پرو نسبت به نسخه اصلی پلی استیشن فور هیچ محتوا یا عنوان انحصاری ندارد. اما اغلب بازی های حال حاضر نسل، روی پلتفرم پرو رندر بهتری دارند و از امتیازاتی چون رزولوشن ۴K، فریم ریت بهتر، HDR و برخی پیشرفت های گرافیکیِ دیگر برخوردار هستند. ایکس باکس وان ایکس هم عملکرد مشابهی دارد، نسبت به پلتفرم اصلی محتوای انحصاری ندارد و از ارتقا گرافیکیِ بسیار خوبی بهره می برد. همچنین این کنسول تجربه ۴K واقعی را نیز برای شما به ارمغان می آورد.
در حال حاضر ایکس باکس وان ایکس قدرتمندترین کنسول دنیا از لحاظ پرفورمنس و سخت افزار بوده و بعید نیست که در آینده نه چندان دور، اجرای بازی های مالتی پلتفرم روی این کنسول نسبت به پلی استیشن فور پرو تغییر دراماتیکی داشته باشد. اما در حال حاضر اختلاف اجرای بازی ها میان این دو کنسول چندان قابل توجه نیست و البته پلی استیشن فور پرو نسبت به ایکس باکس وان ایکس قیمت مناسب تری دارد. اجرای بازی ها روی پرو در حالت ۴K، در حقیقت ۴K واقعی (که دارای رزولوشن ۲۱۶۰P است) نبوده و روی رزولوشن ۱۴۴۰P در ۱۸۰۰P اجرا می شود. باید اعتراف کرد که اگر نمایشگر شما ۵۵ اینچ یا کوچک تر باشد، به سختی می توانید تفاوت میان این دو رزولوشن را متوجه شوید! در نتیجه اگر واقعا به فکر نمایشگر بزرگ (بالاتر از ۵۵ اینچ) با تکنولوژی اولد (OLED) و HDR هستید، باید روی اختلاف پرفورمنس پرو و ایکس حساس باشید. در غیر این صورت اختلاف چندان قابل توجه نیست.

آیا برای هزینه های مضاعف بعد از خرید کنسول نیز بودجه کافی دارید؟

هر کنسولی که بخرید، همین که آن را از جعبه بیرون بیاورید، تنها با داشتن یک تلویزیون می توانید از آن استفاده کنید و هیچ خرج دیگری ضروری نیست. اما برخی امکانات و تجهیزات جانبی هستند که در صورت تمایل و برای داشتن یک تجربه بهتر می توان از آن ها استفاده کرد. این دیگر واقعا یک تصمیم شخصی است، و تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر بخواهید خرج کنید.

بخش نرم افزاری

برای پلی استیشن پرو و ایکس باکس وان ایکس اگر بخواهید از امکانات آنلاین، بخش مالتی پلیر بازی ها و برخی امکانات و تخفیف های شبکه های پی اِس اِن و لایو استفاده کنید باید ماهانه مبلغی را بپردازید. اما اگر واقعا می خواهید به صورت جدی از کنسول استفاده کرده و بخش آنلاین بازی ها را از دست ندهید، همچنین از تخفیف ها و محتوای شبکه استفاده کنید، حتما باید به پرداخت هزینه در این راستا فکر کنید.
ظرفیت های آنلاین نینتندو سوئیچ چندان پیچیده نیست و به امکاناتی مانند بازی کردن به صورت چند نفره (حالت co-op) و بخش رقابتی بازی ها محدود می شود. سونی و مایکروسافت اما امکانات بسیار غنی تر و پیچیده تری را برای استفاده از شبکه آنلاین خود در اختیار گیمرها گذارده اند. همچنین راه های ارتباطی میان گیمرها وسیع تر است. مثلا می توان با ساخت پارتی و گروه های خصوصی به چت با دوستان پرداخت و بخش آنلاین بازی ها را سازماندهی و مدیریت کرد.

بخش سخت افزاری

افزونه های ضروری: کیف حمل و نقل (در صورتی که بخواهید کنسول را به صورت دستی با خود همراه ببرید)
افزونه های با ارزش: دسته اضافی
افزونه های بیشتر در صورت داشتنِ بودجه بیشتر: فرمان شبیه ساز رانندگی، آداپتور شارژ، استند شارژ دسته

ایکس باکس وان:

افزونه های ضروری: عضویت گُلد شبکه لایو، کیت مخصوص شارژ گیمپد
افزونه های با ارزش: آداپتور هدست استریو، هارد درایو اضافی، گیمپد اضافی
افزونه های بیشتر در صورت داشتنِ بودجه بیشتر: فرمان شبیه ساز رانندگی، گیمپد نسخه الیت (که قیمت بسیار بالاتری دارد)، پَد مخصوص چت ایکس باکس، کنترلر مدیا (برای اجرای فایل های صوتی تصویری)

پلی استیشن فور:

افزونه های ضروری: عضویت پلاس شبکه سونی
افزونه های با ارزش: هدست، هارد درایو اضافی، گیمپد اضافی، عینک واقعیت مجازی پلی استیشن
افزونه های بیشتر در صورت داشتنِ بودجه بیشتر: فرمان شبیه ساز رانندگی، کنترلر موو (Move Controller)
جمع بندی
فراموش نکنید که چیزی تحت عنوان “بهترین کنسول” وجود ندارد. همه چیز در نهایت به بودجه، سلیقه و تجربه شما بستگی داشته و هدف ما این بود که برای رسیدن به نتیجه، آگاهی لازم را به شما بدهیم. این شما هستید که انتخاب می کنید. شکی نیست که پلی استیشن فور در کشور ایران با فاصله محبوب ترین و پراستفاده ترین کنسول بازی است، اما انتخاب های دیگر نیز همیشه لطف خود را خواهند داشت.
بیایید یک بار دیگر به کنسول ها نگاهی بیاندازیم:
نینتندو سوئیچ: بهترین گزینه برای خانواده ها، کودکان و نوجوانان. اما این کنسول همچنان برای بزرگسالان و گیمرهای حرفه ای هم استفاده خواهد داشت.
ایکس باکس وان اس: مناسب دانش آموزان، نوجوانان و جوانان، کسانی که می خواهد بازی های محبوب را تجربه کنند و همچنین به امکانات نرم افزاری و قابلیت تماشا و استریم ویدئو نیز اهمیت می دهند.
ایکس باکس وان ایکس: گیمرهای حرفه ای که دغدغه بودجه ندارند و از یک تلویزیون ۴K با تکنولوژی روز و اندازه بزرگ استفاده می کنند و به دنبال این هستند تا قدرتمندترین سخت افزار را داشته باشند.
پلی استیشن فور: نوجوانان، بزرگ سالان، گیمرهای جدی و حرفه ای، و هر گیمری به تجربه آنلاین و تنوع و گستردگی بازی ها اهمیت زیادی می دهد. همچنین عناوین انحصاری متنوع و درخشان این پلتفرم از نسل های گذشته همیشه محبوبیت زیادی داشته اند، عاملی برای انتخاب پلی استیشن فور توسط طرفداران این بازی ها.
پلی استیشن فور پرو: گیمرهای جدی که به دنبال تجربه ی بازی ها با پرفورمنس بهتر و بالاتر هستند و به استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی نیز اهمیت می دهند.

فروشگاه صفر ویک، یک مرجع معتبر در زمینه خرید کنسول‌های بازی و لوازم جانبی است و شما می‌توانید انواع کنسول‌های بازی و بازی‌های PS4 و لوازم جانبی کامپیوتری را در این فروشگاه تهیه کنید.

راهنمای خرید انواع پلی استیشن 4

این روز های افراد زیادی وجود دارند که به دنبال خرید کنسول بازی پلی استیشن 4 برای خانه‌ی خود هستند. پلی استیشن 4 در حال حاضر در سه نسخه‌ی متفاوت Slim، pro و معمولی در بازار موجود می باشد؛ از این رو سوالات زیادی ذهن خریداران را درگیر خود کرده است. آیا هر سه دستگاه تجربه‌ی یکسانی در اختیار می گذارند؟ آیا انتخاب نسخه‌ی معمولی به جای نسخه‌ی Slim تصمیم اشتباهی است؟ و بسیاری از سوالات بی جواب دیگر … با این حال هیچ کدام از این سوال ها گیج کننده نیستند؛ چرا که افرادی که به دنبال خرید کنسول بازی هستند، قبل از هر چیز باید نیاز های خود را مد نظر داشته باشند تا بتوانند انتخابی مناسب داشته باشند.
تفاوت سه نسخه‌ی پلی استیشن 4 در چیست؟
سابقه ی تولید نسخه ی باریک یا slim پلی استیشن قبل از این نیز وجود داشته است. در سال های گذشته، نسخه ی slim که مدت ها بعد از نسخه ی اصلی معرفی می شد، تفاوت های فیزیکی زیادی با نسخه ی اصلی داشت که باعث می شد کاربران به طور آسان تری اقدام به خرید و تصمیم گیری نمایند. اما در سری پلی استین 4 این تفاوت ها چندان زیاد نیستند و حتی نسخه ی پرو که از قدرت سخت افزاری بیشتری برخوردار است، برای کسانی که تلوزیون 4K ندارند، تفاوت زیادی با نسخه های دیگر ایجاد نخواهد کرد.

PlayStation 4

پلی استیشن 4 درحال حاضر نیز دستگاه مدرنی محسوب می شود که پایین ترین قیمت بین 3 نسخه را دارد
و برای کسانی مناسب خواهد بود که می خواهند با پول کمتر یک کنسول مناسب خریداری نمایند.

PlayStation 4 slim
این نسخه از PlayStation بیشترین موجودی بازار را در اختیار دارد
و علاوه بر این، زیباترین و ظریف ترین ظاهر متعلق به این دستگاه می باشد.

PlayStation 4 Pro
این نسخه از پلی استیشن 4 مناسب افرادی است که از تلوزیون 4K HDR برای اجرای بازی ها استفاده می کنند و انتظار قدرت بیشتر از کنسول بازی خود دارند.
علاوه بر این، کسانی که به استفاده از PlayStation VR علاقه مند هستند، نسخه‌ی پرو گزینه‌ی مناسب‌تری برای آن‌ها خواهد بود.

به نظر شما کدام دستگاه مناسب خرید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *